Zavolejte nám: +421 950 597 433

Získejte dopravu ZDARMA na výdejní místo při nákupu přes 1200 Kč

Jak správně používat naše vykrajovátka?

Zdravím všechny kreativce, které baví zkoušet nové věci stejně jako mě. Určitě jste už slyšeli o razítkových sušenkách, lineckých koláčcích či ražených perníčcích. Jelikož jsem si tyto Vánoce odzkoušela všechny tyto recepty, rozhodla jsem se s vámi podělit o pár typů a rad, jak pracovat s těstem a vykrajovátky. V první řadě chci doporučit tyto dva recepty, se kterými jsem já osobně byla spokojena. Těsto se nelepilo, ale hlavně chutnalo výborně.

Příprava těsta a postup při pečení

Suroviny na sušenkové těsto:

  • 300g. hladké mouky
  • 200g másla
  • 100g moučkového cukru
  • 2ks žloutek
  • 8g vanilkového cukru

Postup pro přípravu razítkových sušenek:

  1. V misce smícháme mouku s cukrem. Přidáme změklé máslo a žloutky.
  2. Vypracujeme těsto.
  3. Těsto hnítíme, dokud se přestane lepit o povrch. Mělo by zůstat lesklé.
  4. Zabalíme ho do neprodyšného materiálu a dáme ho odpočívat do chladničky na cca 10 až 12 hodin.
  5. Těsto rozválíme na pomoučeném vále. Tloušťka těsta závisí na tom, zda budeme sušenky lepit k sobě jako linecké, nebo to budou samostatné razítkové sušenky. U lineckých jsou to cca 4mm, u razítkových trošku více. Povykrajujeme různé tvary.
  6. Koláčky poklademe s rozestupem na plechy vystlané pečícím papírem. Vložíme do rozehřáté trouby na 180 stupňů celsia a pečeme asi 10 minut. Třeba to sledovat neboť samozřejmě ty tenčí se budou péct kratší. Navíc každá trouba peče trochu jinak. 🙂
  7. Koláčky necháme vychladnout a později případně slepíme krémem či džemem.

Suroviny na perníkové těsto:

  • 1200g hladké mouky
  • 400g medu
  • 4 vejce
  • 2 polévkové lžice perníkového koření
  • 2 čajové lžičky sody bikarbony 
  • polévkové lžičky změklého másla
  • Trocha vlažné vody k potření
  • 1 vejce na potření

Postup pro přípravu originálních perníčků:

  1. Všechny suroviny zpracujeme do hladkého lesklého těsta. Dá to zabrat i 10 – 15 minut.
  2. Zabalíme ho do neprodyšného materiálu a necháme odpočívat 24 hodin. Když nebudete časově stíhat, můžete ho tam nechat i déle. Nic se mu nestane.
  3. Těsto vyválíme na pomoučeném vále na cca 4mm.
  4. Povykrajujeme perníčky a uložíme je na plech vystlaný pečícím papírem.
  5. Troubu rozehřejeme na 180 stupňů.
  6. Perníčky potřeme vlažnou vodou a vložíme do trouby. Pečeme cca 10 minut. Opět, je třeba je sledovat aby nám nepřihořeli.
  7. Po vyjmutí z trouby ihned potřeme rozšlehaným vajíčkem. Díky němu perníčky zůstanou pěkně lesklé.

PRO tip: Nádherné perníčky s červenou glazurou

Pokud chcete netradičnější perníky, které budou ozdobou nejen vašich táců koláčů ale klidně i ozdobou na vánočním stromku, doporučuji zkusit červené perníky. To tajemství je tak jednoduché, až jsem se divila, že jsem na to nepřišla dřív. Když vytáhnete perníčky z trouby, potřete je rozšlehaným vajíčkem smíchaným s červeným potravinářským barvivem. Myslím, že tento efekt stojí za to. Mně připomínají jakoby měli glazuru. Skutečně to vypadá velmi efektně.

Tady si dovolím pár rad, díky kterým se s těstem bude dělat lépe:

Pozor na mnohokrát opakované promísení těsta

Při vykrajování nám zůstanou kraje a zbytky těsta. Těsto po několika rázech zpracování zůstane sypčí. Může za to přidáno stále větší množství mouky, aby se nám těsto nelepilo. Jelikož mi bylo líto toho těsta, přidala jsem trošku změklého másla a vajíčko a podařilo se mi ho tím zachránit.

Mouka, mouka a zase mouka…

Mouka a trpělivost. Obě tyto věci potřebujete při pečení – zejména při komplikovanějších vykrajovátkách. Aby se nám těsto nelepilo na váleček a desku, je třeba ho posypat moukou. To je jasné. Ovšem já vždy vysypu formičku moukou i před ražením.

Hlavně opatrně

Vykrajování s ražením nemusí být hop šup. Může se stát, že se těsto bude lepit o hrany. Hlavně nezoufejte. K tomu doporučuji mít u sebe nožík, kterým opatrně hrany těsta vytlačíte po okrajích ven. Je to sice trochu babrička, ale výsledek stojí za to. O něco jednodušší a mnou oblíbenější možnost je obouchat hrany vykrajovátka a těsto z ní samé krásně vypadne.

 

Nebo se podívejte na naše video, jak vykrajovat s vykrajovátky:

Teprve po vychladnutí…

Ověřila jsem si jednu věc. Sušenky dojdou ještě na horkém pekáči. Proto když sušenky vytáhnete z trouby, nechte je vychladnout.

Naše formičky dobily i Ameriku

Zní to sice světácký, ale je to tak 🙂 Těší nás, že se vykrajovačky dostaly až tak daleko a dělají radost skvělým lidem. Také jsme připravovali vykrajovátka i pro různé firmy či města.

A jak vznikají?

První je návrh. Nakreslíme si grafiku v počítači, kterou následně překreslíme do 3D modelu. Ten poputuje jako digitální soubor do 3D tiskárny. Pomocí ekologických a zdravotně nezávadných plastů (PLA a Non Oilen) začne tiskárna kouzlit. Jedna formička je vyrobena od 0,5 až 2 hodin. Záleží na velikosti a složitosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *